video Kıl dönmesinin sebebi mesleğiniz olabilir

Merka Anadolu Sigorta,Anadolu Hayat Emeklilik, “Genç Emeklilik Planı” Drone, Yat,Tekne,Trafik ve Kasko gibi araç sigortasından, ev sigortası ve Sağlık sigortasına kadar uzanan yelpazedeki sigorta çeşidini sizlerle 7/24 buluşturuyor. Tel :0533 815 20 13 -0212 570 13 83 E-posta : merihzengin@merkasigorta.com merka@merkasigorta.com MERİH ZENGİN

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

Seçtiğiniz mesleğin size maddi ve manevi getiriden başka ne getirebileceğini hiç düşündünüz mü? Ya da sizden neler götürebileceğini? Getirisi belki daha iyi bir kariyer ve gelecek olabilir. Fakat kalan çoğunluğumuzun cevabı, her mesleğin olumsuz tarafları olduğunu düşünerek fiziksel ya da ruhsal açıdan sağlığımızdan bir şeyler götürebileceği olabilir. Öyle ki okul hayatından sonra neredeyse tüm hayatımızı seçtiğimiz mesleği idame ettirerek geçiriyoruz. Durum böyle olunca, hayatımızın büyük kısmını kapsayan mesleğimizin bazı hastalıklara davetiye çıkarması da neredeyse kaçınılmaz olabiliyor.
Kıl dönmesi çoğunlukla 15-25 yaş aralığında sıkça görülmesinden kaynaklı olarak “genç yaş hastalığı” olarak bilinse de her yaşta görülmesi oldukça muhtemel olan bir rahatsızlıktır. Bu sebeple kıl dönmesi rahatsızlığının belirli yaşlara indirgenecek kadar basit ve ufak çaplı bir durum olarak değerlendirilmesi oldukça yanlış bir tutum olacaktır. Öyle ki konuyla ilgili Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi’nden Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Yasir Gözü, kıl dönmesi rahatsızlığının yapılan meslekle de oldukça ilgili olabileceğinden bahsetti.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

OTURARAK ÇALIŞANLAR DİKKAT!

Op. Dr. Yasir Gözü, kıl dönmesi rahatsızlığının görülme sıklığının özellikle sürekli oturan insanlarda arttığını ve bu durumun birçok farklı hastalığa sebep olabildiği gibi kıl dönmesinin oluşumuna da yol açtığını söyledi. Bununla birlikte Op. Dr. Yasir Gözü, özellikle masa başı çalışan ve uzun süre aynı konumda hareketsiz kalan bankacılar, memurlar ve yine gün boyu oturmak durumunda kalan şoförlerin fazlasıyla dikkat etmesi ve kişisel hijyenlerine oldukça özen göstermelerini tavsiye etti. 
Op. Dr. Yasir Gözü, “Kıl dönmesi, çoğunlukla vücudun dış yüzeyinden dökülen kılların kuyruk sokumunda birikmesi ile zamanla bölgedeki cildin altına yerleşerek apse oluşumuna sebebiyet vermesidir. Kıl dönmesi oluşum gösterdiği bölgede kısa zamanda tedavi edilmediğinde ise ne yazık ki kişiye verdiği ağrı ve acılarla günlük konforunu da oldukça olumsuz etkileyebiliyor. Fazla oturmak, kalça bölgesindeki kasların hareketleri sebebiyle ve sürtünmenin de etkisiyle kılların cildin içine daha kolay gömülmesine yardımcı olan bir etken olarak görülüyor.” açıklamasında bulundu. 

 Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

SEBEBİ CİNSİYET DEĞİL, MESLEK

Kıl dönmesinin kadınlara oranla erkek bireylerde daha sık görüldüğü yargısı için yanlış denilemez. Fakat kıl dönmesi rahatsızlığında erkekler kadar kadınlar da risk grubunda bulunuyor. Nitekim çoğu hastalık da olduğu gibi kıl dönmesi oluşumunda da rahatsızlığın gelişim sebebini büyük ölçüde kişinin yaşam şekli belirliyor. Bu doğrultuda günlük yaşantısında özellikle mesleği sebebiyle gününü oturarak tamamlayan bireylerin oldukça dikkat etmesi proktoloji uzmanı Op. Dr. Yasir Gözü tarafından da tavsiye ediliyor.

HAYATINIZDAN HAREKETİ EKSİK ETMEYİN

Kıl dönmesi hareketsizliği seven bir hastalık diyebiliriz. Fazla oturan, spor yapmayan ve obezite sorunu olan bireylerde daha fazla ortaya çıkmayı tercih ediyor. Tabi sedanter yani hareketsiz yaşamı seven tek rahatsızlık kıl dönmesi de değil. Birçok hastalığın neredeyse ana nedeni olarak görülen şey kişinin yaşam şekli oluyor. Bu sebeple sadece kıl dönmesinden kaçınmak için değil, genel olarak çok daha sağlıklı bir yaşam için muhakkak sağlıklı beslenmeli ve sporu hayatınızın bir köşesinde muhakkak barındırmalısınız.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA